Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

Yurtdışında Yaşanan Kültür Şoku

kültür şoku, yurtdışı eğitimYabancı bir kültürde, iyi bilinmeyen bir lisanla, yabancı bir aile yanında yaşamak fenomenan denilen bir kültür şokunu beraberinde getirebilir. Size ait bir kültürü, gelenek ve görenekleri, yemek ve yaşam tarzını, sevdiklerinizi, ailenizi, arkadaşlarınızı geride bırakıp, size tamamen yabancı bir kültüre ve yaşam tarzına alışmak zorunda kalmanız, sizin için çok zor olacaktır.

Ancak kültür şokunun geçici olduğunu ve herkesin yaşadığını düşünerek, başarınız için mücadele etmeyi öğrenmelisiniz.

Kültür şoku evreleri:

EVRE 1: Gözlem
İlk evre, ortalama 1 hafta sürer. Yeni bir yer, yeni bir ortam ve farklı yaşam tarzlarını gözlemlemek heyecan vericidir. Sıkılacak ve düşünecek zaman olmadığı için karamsarlık yoktur. Okuldaki ilk gün heyecanı, sınıftaki yeni insanlar ile tanışmak, neler yapacağını bilmemek, kendinizi kimsesiz biriymiş gibi hissetmenize yol açabilir ancak bu karamsarlık da ilk 1 hafta içinde sona erer.

EVRE 2: Endişe
İlk günlerin heyecanı çabucak geçti ama henüz daha yeni tanımaya başladığınız bu ülkede ne aradığınızı ve niye böyle bir karar verip bu ülkeye geldiğinizi kendinize sormaya başlarsınız. Yani, pişmanlık belirtileri başlar. Okulun eğitim sistemi size çok yabancıdır. Büyük ihtimalle bu eğitim sistemi ile bu okulda dil öğrenemeyeceğinizi düşünmeye başlarsınız. Ortaya çıkan sıkıcı durumdan kurtulmak için okulunuzu, kaldığınız aileyi veya en azından sınıfınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Sınıfta işlenen seviyenin ya kendi seviyenizden çok ileride ya da çok altında olduğunu söylerek, okuldaki her şeyden şikayet eder bir hale gelebilirsiniz. Her şeyi bırakıp Türkiye'ye geri dönme planları yapanlarınız bile olacaktır. Türkiye'deki sevdiklerinizi düşününce, yalnızlığın verdiği sıkıntı ile içine kapanık ve çoğunlukla her şeye karamsar bakan bir ruh hali sergileyeceksiniz. Bazıları bu evrede, kendisinin bu ülkeye gitmesine neden olanlara kızar. Ortalama 1-3 ay süren bu evre gerçekten çok önemlidir. Eğer geri dönme hatası yapmaz iseniz, başarılı bir öğrenci olma şansınız çok yüksektir.

Bu ilk 1-3 aylık evrede, öğrenci hem kendi ile hem de bu yeni çevre ile mücadele eder. Bu yüzden eğitimini aldığı dil fazla ilerlemez, bundan dolayı da endişesi daha da büyüyebilir.

EVRE 3: Kabullenme
Bu evre, geri dönme tarihine 1-2 hafta kalana kadar sürer. Artık okulunuza, kaldığınız yere, sınıfınıza ve yeni arkadaşlarınıza iyice alışmışsınızdır. Yeni dostlarınız vardır ve diliniz hızla ilerlemektedir. Sanki, doğma büyüme bu ülkedeymiş gibi hissedersiniz kendinizi. Bu evre, öğrencinin en verimli evresidir.

EVRE 4: Geri Dönüş
Ve dönüş zamanı, artık o ülkede geçirecek sadece bir kaç gününüz kalmıştır. İçinizde geri dönme korkusu yaşanır. Alışkın olduğunuz bu yeni yerleri, edindiğiz arkadaşlıkları bırakıp geri dönmek, Türkiye'de iş bulma zorlukları, ekonomik kriz vb etkenler kültür şokunu tersine işletir. Kendi anavatanınız olan Türkiye'ye dönüşünüzde, eski alışkanlıklarınıza yeniden uyum sağlamanız da size başka bir kültür şoku yaşatacaktır.

Öğrencinin kültür şokunu yenmesinde Türkiye'deki ailesine ve sevdiklerine büyük görevler düşer. Özlem ve vatan hasreti çeken öğrenciye başarısı için yardımcı olunmalı, eğitimini tamamlamadan geri dönme gibi bir hata yapmaması için kendisine manevi destek verilmelidir.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.