Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
  • EĞİTİM DİLİ
  • EĞİTİM YERİ
  • KURS TÜRÜ
  • EĞİTİM SÜRESİ
  • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

Dil Okulundaki İlk Gününüz

Aslında şaşkınlığınız ve heyecanınız okuldaki ilk gününüzde değil, ülkeye girdiğiniz andan itibaren başlar.

Eğer aile yanı konaklamayı tercih ettiyseniz öncelikle yanında kalacağınız aile ile tanışırsınız. Aile, size konaklayacağınız evi ve çevreyi tanıtacaktır. Okul ve ev arasındaki ulaşım imkanlarını, otobüs veya metro saatlerini, ücretlerini, acil durumda neler yapmanız gerektiğini açıklar. Büyük ihtimal ile onların açıkladığı şeyleri (dil bilmediğiniz için) anlayamayabilirsiniz. Üzülmeyin, ailenin yaptığı bütün bu açıklamaları ertesi gün kendiniz yaşayarak öğreneceksiniz. Yapmanız gereken tek şey, çekinmeden çevreyi keşfetmek!

Ertesi gün yani okula gideceğiniz ilk gün yanında kalacağınız aile size yardımcı olabilir veya size okula gidiş güzergahını detaylı olarak açıklar. Endişelenmeyin, her şey o kadar düzenli ki, bugüne kadar okula ilk gidişinde kaybolan hiç bir öğrenci olmadı, siz de kaybolmazsınız. Ancak okula ilk kez giden hemen her öğrencide olduğu gibi bir kaç saat geç kalabilirsiniz. Okul yönetimi bunu çok iyi bildiği için programlarını sizin gibi geç gelebilecek öğrencileri de düşünerek yapmaktadır.

Okula ilk varışınızda, sizin gibi okula yeni başlayacak olan diğer öğrenciler ile birlikte önce kısa bir okul tanıtım turuna çıkarsınız. Size okulun kuralları anlatılır ve ardından seviye tespit sınavına girersiniz. 1 saat kadar süren bu sınav, sözlü ve yazılı olarak yapılır. Sınavı yapan öğretmen, sizin hangi seviyede olduğunuza karar verir ve seviyenize uygun eğitim alacağınız bir sınıfa yerleştirilirsiniz.

Sınıftaki diğer arkadaşlarınızın bir kısmı yeni, bir kısmı da eski öğrenci olabilir. Ama hepinizin ortak yanı, benzer seviyede dil bilmenizdir. Bu anlamda onlar ile iletişim kurmanız çok zor olmayacaktır, belki pratik eksikliğinden dolayı ilk günler onlar ile tanışmada ve konuşmada sorun yaşayabilirsiniz ancak zamanla sınıftaki tüm arkadaşlarınız ile, o ülkede edineceğiniz yeni dostlukları kurmaya başlarsınız.

Sınıftaki arkadaşlarınız ile iletişim kurma konusunda çekingen davranmayın. Onlarda sizin gibi aynı duyguları beslemektedir. Belki çekimser belki sessiz belki de yeni dostluklar kurma konusunda heyecanlı olabilirler. Kendinizi onlar ile oluşacak arkadaşlık seline bırakın, zamanla onların bazıları ile uzun yıllar sürecek sağlam dostluklar kuracağınıza emin olun.

İpucu: İlk bir kaç gün, sınıftaki İngilizce seviyesinin sizin seviyenizin çok üstünde olduğu hissine kapılabilir, öğretmen ve sınıftaki öğrencileri anlamada güçlük çekebilirsiniz. Dil eğitimi alan hemen herkesin başına gelen bu yabancılık hissi, bir kaç gün içinde sona erer. Seviye tespit sınavında mülakatınızı yapan öğretmenin, seviyenizin ne olduğunu sizden daha iyi bileceğine emin olabilirsiniz.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.