Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09
 • EĞİTİM DİLİ
 • EĞİTİM YERİ
 • KURS TÜRÜ
 • EĞİTİM SÜRESİ
 • KONAKLAMA
DİL OKULU BUL

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika’da Dil Okulu Bul
Amerika Hakkında

amerika öğrenci vizesi, amerikan vizesi Amerikan F-1 Vizesi, yürürlükte olan öğrenci vizeleri arasında en çok kullanılan vize türüdür ve Amerika'daki bir eğitim kurumunda -full time- öğrencilik yapacak olan kişiler için düzenlenmiştir.


F-1 Öğrenci Vizesi

F-1 vizesine sahip olan öğrenciler, ABD'ye öğrenci olarak giriş yapma ve ABD'de öğrenci oldukları süre boyunca kalma hakkına sahiptir.
F-1 vizesi ile ABD'ye giriş yapan bir öğrenci, ABD'de kalış hakkını koruyabilmesi için Akademik konularda (örneğin Üniversite Eğitimi) haftada en az 15 kredilikı, dil eğitiminde ise haftada en az 18 saatlik eğitim alması gerekir.


Vize Uzatımı

ABD'ye giriş yapacak olan Türk vatandaşları, I-94 adlı bir giriş formu doldurur. Bu form, ABD'ye giriş yapmadan hemen önce uçakta hostesler tarafından verilir. ABD'ye girişiniz esnasında pasaport kontrol memuru, bu formun bir kısmına ABD'den ayrılmanız gereken en son tarihi yazar ve bu parçayı pasaportunuza zımbalar. Pasaportunuza zımbalanan parçada çıkış tarihiniz kısmında D/S (Duration of Status) yazıyor ise, ABD'de öğrenci olarak eğitim aldığınız sürece kalabilirsiniz. Yani vizenizi uzatmanıza gerek yoktur.
Pasaportunuzda belli bir çıkış tarihi var ise veya bu süre içinde ABD'ye giriş çıkış yapacaksanız, o zaman Türkiye'de yeniden öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.


I-20 Kabul Yazısı

F-1 öğrenci vizesi alacak olan öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları bir Amerikan eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten bir yazı almaları gerekir. Bu yazı, hangi kurumdan alınırsa alınsın belli bir formattadır. Bu hazır formattaki kabul yazısına I-20 denir. I-20 kabul mektubu, öğrenci vizesi alabilmeniz için gerekli ancak tek başına yeterli değildir. Bu yazıya ek olarak aşağıda açıklanan vize belgelerini de hazırlamanız gerekir.


Amerikan Vizesi Almak

Amerikan vizesini alabilmenizde öncelikle sizin çok iyi bir maddi gücünüzün olup olmadığına bakılacaktır. Sizin ve ailenizin tüm nakit veya nakde kolay çevrilebilir taşınabilir varlığınızın toplamı tatmin edici olmalıdır. Aynı zamanda ailenizin aylık gelirinin sizin ABD'de rahatlıkla eğitim almanıza ve Türkiye'de geride kalan aile bireylerine rahatlıkla yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

ABD'de bir öğrencinin eğitimi ve yaşamsal ihtiyaçları için ihtiyaç duyacağı aylık nakit para en az 1000 dolardır. ABD'de 6 ay kalmayı planlayan birinin toplam 6000 dolar nakit varlık göstermesi tek başına yeterli değildir. ABD'de kalacağı toplam süre için yetecek miktarın bir kaç katı kadar toplam nakit göstermesi, bu parayı nasıl kazandığını ispat etmesi, kendisinin veya ailesinin mal varlığının Türkiye'destandart üstü bir yaşama yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

Maddi gücü yetersiz olanlar çok kısa bir süre için örneğin 1 aylığına dil okuluna kayıt olma yoluna gitmekte, bu şekilde az para göstererek vize almayı düşünmektedir. Bu tür düşüncelere vize görevlileri hiç yabancı değildir ve gerçek amacınızın farklı olduğunu anlamaları zor olmamaktadır. Çünkü 1 aylık bir eğitim, bir şeyler öğrenmek için çok kısa bir süredir.

ABD'ye bir şekilde yerleşmeyi planlayan veya ABD'de çalışarak eğitim görmeyi amaçlayanlara karşı Amerikan vize otoriteleri çok katı bir tutum içindedir. Bu neden ile eğitiminizi ABD'de çalışarak gerçekleştirme düşüncesindeyseniz, vize alma ihtimaliniz oldukça zayıftır.

Amerikan hükümeti, Amerika'daki işsizliği körükleyecek parasız öğrenci değil, aksine Amerikan ekonomisine Türkiye'den getireceği döviz ile katkıda bulunacak paralı öğrenci istemektedir.

Amacınızı Nasıl İspat Edebilirsiniz?
Vize görevlileri;

 • Sizin Türkiye ile aranızda sıkı sıkıya bağlar olduğuna
 • Amerika'da alacağınız eğitim ve kalışınız ile ilgili tüm masrafları ABD'de çalışmadan rahatlıkla karşılayabileceğinize
 • Bugüne kadar almış olduğunuz eğitimlerin nitelikli olduğuna
 • Amerika'da eğitim almanızın sizin için gerekli ve önemli olduğuna
inanmalıdır.

Bu amaç doğrultusunda sizden şu belgeler talep edilecektir:

 • iplomanız ve onaylı fotokopisi
 • Öğrenci iseniz geçerli öğrenci belgesi aslı
 • Bugüne değin almış olduğunuz tüm sertifika ve/veya kurs bitirme belgeleri asılları
 • Sizin ve/veya ailenizin maddi durumunu ortaya koyan tüm resmi evraklar (Banka yazıları, banka hesap cüzdanları fotokopileri, sizin veya ailenizin sahibi olduğu ev, arsa, araba gibi taşınır veya taşınmaz tüm menkullerin tapu, ruhsat fotokopileri
 • Bir işyerinde çalışıyorsanız, maaş bordronuz ve işyerinden izinli ayrılıyorsanız izin yazınız
 • Anne-babanız çalışıyor ise, maaş bordroları
 • Vize başvurunuzda yararlı olduğuna inandığınız diğer finansal belgeler


Amerikan vizesi almak için şahsen başvuru yapmanız gerekir. Yaşanan son terör olaylarından sonra ABD vize yetkilileri öğrencilerin şahsen başvurmalarını istemektedir.

Vize Ücreti:
ABD vize ücreti, 140 ABD Doları, öğrenci vizesi SEVIS ücreti 200 ABD Doları'dır. Vize başvuru ve SEVIS ücreti internet üzerinden kredi kartı ile online ödenmektedir. Amerikan elçiliğinin aldığı vize ücretinin hiçbir şekilde geri iadesi mümkün değildir.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.