Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Hollanda'da Aupair Sistemi

au pair hollanda Hollanda'da Aupairlik sistemi oldukça yaygındır. Aupair acentaları ve aileler bu konuda yeterince deneyim sahibidirler. Sistemin yaygın olmasından dolayı, oluşabilecek anlaşmazlıkların çözümüne yönelik tedbirler de arttırılmıştır.

Aranan Nitelikler

  • En az 18 yaşında ve 26 yaşından gün almamış olmanız
  • Sabıka kaydınızın temiz olması
  • Hollanda'da kaldığınız süre boyunca geçerli olacak sağlık sigortanızın olması
  • Tüberküloz, aids gibi bulaşıcı hastalıklara yakalanmamış olmanız
  • Bekar olmanız ve bakmakla yükümlü olduğunuz kimsenin olmaması
  • Aupair sözleşmesini imzalamayı kabul ediyor olmanız
  • Daha önce Hollanda'da Aupairlik yapmamış olmanız.Konaklama
Diğer ülkelerden farklı olarak Hollanda'da çok nadiren de olsa aileler Aupairlerine yaşadıkları evden ayrı bir yerde kalacak yer ayarlamayı tercih etmekteler. Bunun tek nedeni Hollanda'ki evlerin genellikle oldukça küçük olmasıdır.


Çalışma Saatleri ve Harçlık
Şu anki ortalama çalışma saati haftalık 30 saattir buna karşılık alacağınız harçlık ise aylık 275 Euro'dur. Aileniz ile aranızdaki anlaşmaya göre değişmesine rağmen öngörülen asgari aylık miktar 227 Eurodur. Genelde Aupairler sadece hafta içi çalışırlar ama bazen ailenizin isteğine bağlı olarak hafta sonları da (toplam haftalık 30 saati geçmiyecek şekilde) bir kaç saat çalışmanız gerekebilir. Ama ne şekilde olursa olsun ayda en az bir hafta sonu boş olmanız (Cuma akşam saat 8 den Pzt. sabah 7 ye kadar) sağlanacaktır.
Bunun yanında bir senelik çalışmanızın karşılığı olarak iki haftalık ücretli tatil izni hakkınız doğar. Ayrıca hasta oluğunuz dönemlerde aileniz size normal ödemenizi yapmakla yükümlüdür.
Hollanda'da ailelerin bir çoğu ilk iki aydan sonra ödeme yapmaya başlarlar. Bu dönem bir nevi aileye ödediğiniz depozito şeklindedir. Eğer ailenin yanından ilk iki ay içerisinde izinsiz ayrılırsanız, çalışmış olduğunuz dönemden olan alacağınızı kaybedersiniz.


Sağlık ve Sigorta
Hollanda da kaldığınız süre boyunca sağlık sigortanız aileniz tarafından ödenecektir.
Eğer Hollanda'ya gelmeden önce sağlık sigortanızı yaptırdıysanız o zaman aylık asgari harçlık tutarınız 227 dan 250 Euro'ya yükselir.


Vize işlemleri ve Hollanda'daki formaliteler
Hollanda'da Aupair olarak en fazla bir yıl çalışabilirsiniz ve bunun için, çalışma izninizin olması lazım. Çalışma iznine başvurabilmek için de geçerli bir pasaportunuzun olması ve evli olmadığınızı gösteren resmi belgenizin olması gerekir.
Başvuru sonuçları malesef en az 3 ay sürmektedir. Bu yüzden planlarınıza oldukça erken başlamanızda fayda var.
Eğer herşey yolunda giderse ve Hollanda'ya Aupair olarak gelirseniz, havaalanında sizden; özgeçmiş bildirinizi, garanti bildirinizi ve bu bildirileri imzalarken şuurunuzun yerinde olduğunu bildiren bir belgeyi imzalamanız istenecektir.
İlk haftanız içerisinde aileniz ile birlikte Yabancılar Ofisine gidip kaydınızı yaptırmanız gerekir. Masrafları aileniz odiyecektir. İkinci ya da üçüncü haftanin içerisinde yerel ofisimiz nasıl olduğunuzu kontrol etmek için sizi arıyacaktır ve sizden aile ile aranızdaki anlaşmanın bir kopyasını istiyecektir.


Genel Masraflar
Hollanda'ya seyahatinizden doğacak masraflarınızdan kendiniz sorumlusunuz. Nadiren de olsa aileler bu masrafları karşılamayı teklif ederler, bu durum aileniz ile aranızdaki diyaloğa bağlıdır.
Yanınıza alacağınız ilk iki aylık süre için ihtiyacınız olacak cep harçlığı, yaklaşık 100 ile 150 euro arasıdır.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.