Türkiye'nin Heryerinden 0 (850) 888 13 09

Almanya'da Au Pair Sistemi

almanya au pair Görev ve Sorumluluklar
Almanya'da Au Pair'lerin görev ve sorumlulukları diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibidir. Hafif ev işlerine yardımcı olmak, evi temiz ve düzenli tutmak, çamaşırları yıkamak ve ütülemek, Kahvaltı ve basit yemekler hazırlamak, Çocuklara bakmak, onların okul ve kreşe gidiş gelişlerinde yardımcı olmak, Evin düzenine, bahçesinin bakımına ve evcil hayvanların bakımına yardımcı olmak gibi sorumlulukları bulunmaktadır.


Au Pair'lik Süresi
Almanya'da Au Pair'lik maksimum 12 aydır. Bir çok aile 6 aydan kısa süreli Au Pair almak istemediği için, genel anlamda Almanya'da Au Pair'lik süresi için minimum 6 ay, maksimum 12 ay olduğu söylenebilir.


Çalışma Süreleri ve Boş Zamanlar
Günlük çalışma süresi 5-6 saatten fazla olmamalıdır. Eğer çalışma süresi daha uzun olacak ise, aile aupair ile yeni bir anlaşma yapmak zorundadır. Çalışma saatleri ve süreler, ailenin ihtiyaçlarına göre değişebilir ancak bunlar önceden bilinen rutin saatler olmalıdır. Haftada bir tam gün Au Pair'e izin verilmesi gerekir. Bu, hafta sonuna denk gelmek zorunda değildir ancak ayda en az bir Pazar günü boş olmalıdır. Eğer Au Pair, aile yanında bir tam yıl çalışır ise, yılda dört hafta ücretli izin kullanabilir. Aile Au Pair'i tatile kendileriyle beraber götürebilir ancak bu tatilde de Au Pair'in görev ve yükümlülükleri aynen devam eder.


Dil Kursu
Au Pair, dil kursu giderlerinden ve diğer etkinliklerin masraflarından kendisi sorumludur. Au Pair haftada 4 saat devlet okullarında dil eğitimi alabilir. Bunun için aileler, Au Pair'e yeterince boş zaman vermelidir.


Cep Harçlığı ve Seyahat Giderleri
Almanya'daki Au Pair'lerin cep harçlıkları karşılıklı anlaşmaya bağlıdır. Şu an için geçerli olan ortalama cep harçlığı aylık 205 Euro'dur. Au Pair, kendi ülkesinden Alman ailesine kadar olan ulaşım giderinden kendisi sorumludur.


Sağlık Sigortası
Au Pair, hastalık ve kazalara karşı Almanya'da aileleri tarafından sigortalanır.

Copyright © 1986-2016 ICEP WORLD Yurtdışı Eğitim ve Kariyer Merkezi. Tim hakları saklıdır.